| Attribute | Details |
|---|---|
| Make | LAND ROVER |
| Model | Discovery (likely Sport Commercial) |
| Body Color | Black |
| Body Type | SUV |
| Doors | 5 |
| Seats | 2 (cargo-focused layout) |
| Dimensions (L×W×H) | 4.59m × 1.92m × 1.72m |
| Volume (M³) | 15.16 |
| Vehicle Weight | ~1,900–2,000 kg (estimated) |
| Gross Vehicle Weight | ~2,750 kg |
| Max Loading Capacity | ~750–850 kg |
|
REGULAR
$9 900 000
|
SALE $9 854 000
|
SAVE $46 000
land-rover DISCOVERY 2020
| Condition | Certified Used |
| Body | SUV |
| Make | land-rover |
| Model | DISCOVERY |
| Mileage | 57,451kmmi |
| Year | 2020 |
| Exterior Color | BLACK |
| Interior Color | Black Leather |
EXTRA FEATURES
CONTACT US
Contact Information
This vehicle has been inspected by an authorized Mercedes-Benz dealer or service partner and includes additional services.
LOCATIONLavington, Nairobi-Kenya
PHONE:0738905790
EMAIL:SALES@CARBUY.KE
FINANCING CALCULATOR
Monthly Payment
Total Interest Payment
Total Amount to Pay
|
REGULAR
$9 900 000
|
SALE $9 854 000
|
SAVE $46 000
| Condition | Certified Used |
| Body | SUV |
| Make | land-rover |
| Model | DISCOVERY |
| Mileage | 57,451kmmi |
| Year | 2020 |
| Exterior Color | BLACK |
| Interior Color | Black Leather |