| Attribute | Details |
|---|---|
| Make | LAND ROVER |
| Model | Discovery Sport |
| Body Color | Blue |
| Body Type | SUV |
| Doors | 5 |
| Seats | 7 |
| Dimensions (L×W×H) | 4.59m × 1.92m × 1.72m |
| Volume (M³) | 15.16 |
| Vehicle Weight | ~1,900–2,000 kg (depending on trim) |
| Gross Vehicle Weight | ~2,750 kg |
| Max Loading Capacity | ~750–850 kg |
|
REGULAR
$9 600 000
|
SALE $9 516 000
|
SAVE $84 000
land-rover DISCOVERY 2020
| Condition | Certified Used |
| Body | SUV |
| Make | land-rover |
| Model | DISCOVERY |
| Mileage | 21,800kmmi |
| Year | 2020 |
| Exterior Color | Blue |
| Interior Color | Black Red Leather |
EXTRA FEATURES
CONTACT US
Contact Information
This vehicle has been inspected by an authorized Mercedes-Benz dealer or service partner and includes additional services.
LOCATIONLavington, Nairobi-Kenya
PHONE:0738905790
EMAIL:SALES@CARBUY.KE
FINANCING CALCULATOR
Monthly Payment
Total Interest Payment
Total Amount to Pay
|
REGULAR
$9 600 000
|
SALE $9 516 000
|
SAVE $84 000
| Condition | Certified Used |
| Body | SUV |
| Make | land-rover |
| Model | DISCOVERY |
| Mileage | 21,800kmmi |
| Year | 2020 |
| Exterior Color | Blue |
| Interior Color | Black Red Leather |