| Attribute | Details |
|---|---|
| Make | LAND ROVER |
| Model | LE62XCA (Defender 90) |
| Body Color | Black |
| Body Type | SUV |
| Doors | 3 |
| Seats | 5 |
| Dimensions (L×W×H) | 4.51m × 2.00m × 1.98m |
| Volume (M³) | 17.77 |
| Vehicle Weight | 2,090 kg |
| Gross Vehicle Weight | Approx. 2,950–3,050 kg (estimated) |
| Max Loading Capacity | Approx. 850–950 kg (estimated) |
|
REGULAR
$11 900 000
|
SALE $11 804 000
|
SAVE $96 000
land-rover DEFENDER 2023
| Condition | Certified Used |
| Body | SUV |
| Make | land-rover |
| Model | DEFENDER |
| Mileage | 16,000kmmi |
| Year | 2023 |
| Exterior Color | BLACK |
| Interior Color | Grey Leather |
EXTRA FEATURES
CONTACT US
Contact Information
This vehicle has been inspected by an authorized Mercedes-Benz dealer or service partner and includes additional services.
LOCATIONLavington, Nairobi-Kenya
PHONE:0738905790
EMAIL:SALES@CARBUY.KE
FINANCING CALCULATOR
Monthly Payment
Total Interest Payment
Total Amount to Pay
|
REGULAR
$11 900 000
|
SALE $11 804 000
|
SAVE $96 000
| Condition | Certified Used |
| Body | SUV |
| Make | land-rover |
| Model | DEFENDER |
| Mileage | 16,000kmmi |
| Year | 2023 |
| Exterior Color | BLACK |
| Interior Color | Grey Leather |